16 نکته‌ی پیشنهادی برای مطالعه‌ی درس زیست

  • کد خبر: 100002
  • زمان: چهارشنبه , 1394/12/28
  • تعداد بازدید : 1987
  • نویسنده : مدیریت سایت
  • موضوع : کنکور
16 نکته‌ی پیشنهادی برای مطالعه‌ی درس زیست   1.  یکی از نکات مهم در مطالعه‌ی درس زیست، مطالعه‌ی مداوم و هر روزه است. حجم بالا و نکات مفهومی و ترکیبی بودن سؤالات کنکور این الزام را به وجود می‌آورد که زیست به صورت روزانه در برنامه‌ی مطالعه‌ی داوطلب قرار بگیرد.

   2.  حین مطالعه به تمام عکس‌ها توجه ویژه داشته باشید؛ حتی عکس‌هایی که به نظرتان ساده یا غیر مهم‌اند قابلیت طرح سؤال دارند. با دقت نکات تصاویر را جدا کرده به حاشیه‌ی کتاب درسی خود اضافه کنید. برای سرعت بخشیدن به این کار می‌توانید از کتاب زیست تصویری استفاده کنید. داوطلبانی که این کتاب را تهیه کرده‌اند بهتر است هم‌زمان با مطالعه‌ی مثلاً فصل پروتئین‌سازی از روی کتاب درسی، عکس‌ها و نکات مربوط به آن را از کتاب زیست تصویری بخوانند. این کار به فهم بالاتر و بهتر شما کمک می‌کند.

  3.  هر چه‌قدر هم زیست بخوانید باز هم کم است! یک یا دو بار خواندن درسِ زیست تنها یک نمای کلی از مطلب به شما می‌دهد. برای این‌که مطمئن شوید مفهومِ مطلب را دریافته‌اید چندین بار بخوانید و از تست‌های آموزشی در راستای فهم مطلب کمک بگیرید.

   4.  تست با زمان‌گیری را به موقعی موکول کنید که روی متن اصلی مسلط شده‌اید.

  5.  حین تست زدن سؤالاتی که به نظرتان جالب و دارای نکات مهم یا جدیدند جدا کرده علامت بزنید یا در کتاب خودآموزی‌تان وارد کنید تا در زمان مرور، همه‌ی آن‌ها را دوباره یک‌جا ببینید.

   6. هم ترکیبی بخوانید و هم ترکیبی تست بزنید. بسیاری از فصل‌های کتاب زیست به هم مرتبط‌اند و از هم جدا نیستند. به عنوان مثال اگر بخش گیاهی سال سوم را مطالعه می‌کنید نیاز است به بخش گیاهیِ کتاب سال دوم و پیش مراجعه کرده، نکات مرتبط با آن را بخوانید. به این ترتیب مطالب به‌درستی در ذهن شما دسته‌بندی می‌شوند.

  7.  اغراق‌آمیز نخوانید! گاهی تعدادی از داوطلبان به دلیل اهمیت زیاد درس زیست در مطالعه‌ی روزانه‌ی خود مثلاً 7 ساعت مطالعه‌ی زیست در نظر می‌گیرند و از سایر درس‌ها بازمی‌مانند. درس زیست نیاز به مطالعه‌ی مستمر و آرام و پیگیر دارد تا هم خسته نشوید و هم با دقت و با کیفیت بخوانید.

   8. معمولاً بعد از هر آزمون تعدادی تست پیشنهادی در صفحه‌ی اینترنتی گذاشته می‌شود که ممکن است از درس زیست باشند. نکات مشاوره‌ای در قالب کامنت و مطالب پیشنهادیِ موجود در صفحه‌ی پشتیبانتان می‌تواند برای‌تان راهگشا باشد. ( www.kanoon.ir  نام و نام خانوادگی پشتیبانتان را جستجو کنید )

  9.  گاهی بعضی جملات کتاب درسی‌تان قید‌هایی مثل «بعضی، اغلب، برخی، اکثر و...» دارند. این جملات را جدا کرده یا با مارکر خاصی برای خودتان علامت زده و آن‌ها را به خاطر بسپارید.

  10.  بعضی فصل‌ها علی‌رغم ساده بودن، سؤالات ترکیبی و سختی در کنکور دارند. سرسری از این فصل‌ها نگذرید و این نکته را به خاطر داشته باشید که درس زیست مطلب و فصلِ کم‌اهمیت ندارد.

  11.  برای بعضی فصل‌ها نیاز است که مطلب را جزء‌به‌جزء حفظ کنید؛ پس فقط حفظی‌خوان یا مفهومی‌خوان نباشید. این دو کار در کنار هم مؤثر خواهند بود.

  12.  اولویت شما کتاب درسی است. ابتدا روی کتاب درسی مسلط شوید و بعد برای فهم بهتر می‌توانید از درس‌نامه‌ی سایر کتاب‌های کمک‌آموزشی استفاده کنید. همه‌ی این کتاب‌ها یک مطلب واحد را می‌گویند البته با نثر و شیوه‌ی نگارشی متفاوت. پس آگاهانه منابع را انتخاب کرده و آن‌ها را با دقت مطالعه کنید و از تهیه کردن کتاب‌های متعدد  و سردرگم‌کننده بپرهیزید.

   13. بعد از تست زدن، پاسخ تمام سؤالات را بررسی کنید؛ حتی تست‌هایی را که درست جواب داده‌اید. گاهی نکات مرتبط به آن سؤال از فصل‌های دیگر در قالب پاسخِ سؤال‌ها آورده شده است که دیدن آن‌ها ذهن شما را به سمت فصل‌های مرتبط می‌برد.

  14.  اگر یادگیری شما به صورت شنیداری یا دیداری محقق می‌شود تعلل نکنید و از CD ‌های آموزشی استفاده کنید.

  15.   بررسی آزمون امری بسیار مهم است و مهم‌ترین بخش آن بررسی سؤالات زیست است. سؤالاتی را که در آزمون پاسخ ندادید یا اشتباه پاسخ دادید بررسی کرده و در کتاب خودآموزی‌تان یادداشت کنید تا در روزِ مرور ِ کلی (پنج‌شنبه‌ی قبل از آزمون) مجدداً آن‌ها را بخوانید.

  16.  در این برهه‌ی زمانی هیچ فصل و مبحثی از درس زیست را کنار نگذارید. سعی کنید با وقت بیش‌تری که برای آن می‌گذارید و زدن تست بیش‌تر، مشکلتان را حل کنید. به دلیلِ ضریب بالای درس زیست، تک تک سؤالات بسیار مهم است.