آنچه باید درباره‌ ی دوران جمع بندی بدانید

  • 5 خرداد , 1395
  • 1523 نفر

امسال دوران جمع‌بندی در سه‌ بازه‌ی دوهفته‌ای تقسیم شده است.

بازه‌ی اول :  شنبه 8 خرداد تا جمعه 21 خرداد (شروع زودهنگام دوران جمع‌بندی برای فارغ‌التحصیلان و دانش‌آموزانی که مطالعه‌ی درس‌های‌شان را کامل کرده‌اند.)

بازه‌ی دوم :  شنبه 22 خرداد تا جمعه 4 تیر (شروع به‌هنگام برای فارغ‌التحصیلان و دانش‌آموزانی که پس از یک دوره‌ی کوتاه‌ انتقالی به آمادگی لازم برای آغاز دوران جمع‌بندی رسیده‌اند.)

بازه‌ی سوم :  شنبه 5 تیر تا جمعه 18 تیر (بخش ضروری دوران جمع‌بندی شامل کنکورهای سراسری چهار سال اخیر برای همه‌ی دانش‌آموزان. بهتر است آزمون‌های دو هفته‌ی پایانی را در محیط آموزشگاه برگزار کرده و کارنامه و تخمین رتبه را نیز دریافت کنید.

روش کار

هر دوره‌ی سه‌روزه را با یک مجموعه‌سؤال کنکور آغاز می‌کنید. در هر سه روز، ابتدا یک مجموعه‌ی کامل کنکور یا مشابه کنکور را امتحان می‌دهید و سپس در دو روز و نیم باقی‌مانده در همه‌ی درس‌ها مهم‌ترین موضوعات را (به انتخاب خودتان) مطالعه می‌کنید. آزمون آغازین به شما کمک می‌کند تا جهت‌ روشنی به ذهن خود بدهید. پس از آزمون، اولویت‌ها و نیاز‌های اصلی را در هر درس تشخیص می‌دهید. در هر نیم‌روز دو درس را مطالعه می‌کنید، تست می‌زنید یا مسئله حل می‌کنید یا مطالب مهم را به طور انتخابی از کتاب‌ها و جزوه‌ها و یادداشت‌های‌تان می‌خوانید.

ویژگی اصلی روش سه روز یک‌بار این است: ابتدا امتحان می‌دهید؛ سپس درس می‌خوانید.

مهم‌ترین امتیاز روش سه‌ روز یک‌بار این است که همه‌ی درس‌ها را می‌خوانید و درس‌های‌تان نیمه‌تمام باقی نمی‌ماند. امتیاز دوم این است که درس‌ها را فراموش نمی‌کنید. پس از این‌که این روش را سه بار اجرا کردید، اگر متوجه شدید که پیشرفت خوبی داشته‌اید و تسلط و سرعت عمل شما زیاد شده است می‌توانید یک مجموعه‌ی اضافه را نیز امتحان بدهید؛ یعنی در هر سه روز، به جای یک مجموعه، دو مجموعه‌ی جامع را امتحان دهید. این کار فقط برای دانش‌آموزان ترازهای برتر توصیه می‌شود.

بخش ضروری

دو هفته‌ی پایانی دوران جمع‌بندی (5 تیر تا 18 تیر) شامل کنکورهای سراسری داخل کشور در سال‌های اخیر است. آخرین کنکور (کنکور 94) را در نزدیک‌ترین زمان به کنکور امتحان می‌دهید. توصیه می‌کنم آزمون‌های دو هفته‌ی آخر (4 آزمون پایانی) را در آموزشگاه و در کنار سایر دانش‌آموزان امتحان بدهید و شرایط کنکور را شبیه‌سازی کنید. منبع شما، کتاب زرد اختصاصی است. پس از پایان آزمون با نرم‌افزار ضمیمه‌ی کتاب، رتبه‌ی خود را تخمین می‌زنید. البته از آن‌جا که ممکن است برخی سؤال‌ها برای‌تان آشنا باشد، به تشخیص خودتان، رتبه‌ی تخمینی را تعدیل کنید. دو هفته‌ی پایانی دوران جمع‌بندی (5 تیر تا 15 تیر) بخش ضروری و مشترک دوران جمع‌بندی برای همه‌ی داوطلبان است. آزمون‌های مکمل این دوره، کنکورهای سراسری 89 و 90 داخل کشور است. پس از پایان دوران جمع‌بندی، هفته‌ی تورق سریع را خواهید داشت. در هفته‌ی «تورق سریع» همه‌ی جمع‌بندی‌ها و یادداشت‌های خود را مرور خواهید کرد. روش تورق سریع را جداگانه توضیح خواهیم داد.

شروع به‌هنگام : دو هفته‌ی میانی (شنبه 22 خرداد تا جمعه 4 تیر) زمان شروع به‌هنگام دوران جمع‌بندی است. اکثر دانش‌آموزان و فارغ‌التحصیلان در این دو هفته، روش سه روز یک‌بار را انجام می‌دهند. برخی به‌تازگی دوران انتقالی خود را تکمیل کرده‌اند و با تسلط بر درس‌های نیمه‌تمام، از شنبه 22 خرداد دوران جمع‌بندی را شروع می‌کنند و برخی دیگر از دو هفته‌ قبل و با شروع زودهنگام وارد دوران جمع‌بندی شده‌اند. آزمون‌های این دو هفته شامل دو مجموعه از سؤال‌های کتاب شبیه‌ساز (شامل کنکورهای 93 و 94) و دو مجموعه کنکورهای خارج از کشور 93 و 94 است. پس از آزمون و از طریق سایت کانون می‌توانید نمره‌های خود را با دانش‌آموزان هم‌تراز مقایسه کنید و درس‌هایی را که نیاز به کار ویژه دارند تشخیص دهید. آزمون‌های مکمل این دو هفته، دو آزمون جامع کانون است که امکان دریافت کارنامه‌ی معادل از سایت کانون را نیز خواهید داشت.

شروع زودهنگام :  دانش‌آموزانی که در همه‌ی درس‌ها به تسلط نسبی رسیده‌اند یا به هر دلیل می‌خواهند روش سه روز یک‌بار را زودتر آغاز کنند، از شنبه 8 خرداد تا جمعه 21 خرداد به دوران جمع‌بندی می‌پیوندند. مجموعه‌های شروع زودهنگام شامل آزمون‌های خارج از کشور 89 تا 92 از کتاب زرد اختصاصی است. آزمون‌های مکمل این دوره، آزمون شبیه‌ساز 92 و اولین آزمون جامع کانون است. برای این آزمون‌ها می‌توانید کارنامه‌ی خود را از سایت کانون دریافت کنید.

دوران انتقالی : دانش‌آموزانی که دوران جمع‌بندی را دیرتر شروع می‌کنند پس از پایان امتحانات مدرسه به تکمیل چند درسی می‌پردازند که بر آن‌ها مسلط نیستند. برای هر یک از درس‌ها در سایت کانون صفحه‌ی ویژه‌ای با عنوان «در دوران جمع‌بندی» ارائه شده است. در این صفحه، منابع ضروری و مطالب مفید برای تکمیل و تسلط بر هر درس در دوران جمع‌بندی ارائه شده است. طول زمان دوران انتقالی و تعداد دو عنوان درس، موضوعی است که با همکاری پشتیبان و با تصمیم خودتان انتخاب خواهد شد.